24.8 C
Skopje
Sunday, May 19, 2024
spot_img
spot_img

ВИДЕО: Спасија кобра давајќи и вода од шише

Кралската кобра долга 3.5 метри и се закануваше смрт бидејќи се нашла во подрачје во Јужна Индија во која го зафатило суша. Спасувачите и помогнаа така што и дадоа да пие вода од шише, пренесуваат „Хугинтонспотс“.

Оваа фасцинантна отровна змија пронајдена е во индиското село Каига. Од американската нацинонална зоолошка градина „Смитсон“ велат дека кралската кобра може да достигне должина до 5,4 метри. Иако луѓето ја сметаат за многу агресивна, сепак тие ги напаѓаат луѓето бидејќи се обидуваат да ги заштитат својте јајца.

Во цел распон каде што живее од Индија до Индонезија, кралската кобра убива околу пет луѓе годишно, додека пак пет пати повеќе луѓе страдаат од звечерката во Северна Америка.

 

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави