24.8 C
Skopje
Sunday, May 19, 2024
spot_img

Спречен терористички напад: Тројца џихадисти од Косово планирале да го дигнат во воздух најпознатиот мост во Венеција

Tројца косовски државјани се уапсени во противтерористилката акција во Венеција, а се вервуа дека се работи за припадници на ИСИЛ, пишува „република.ит“

Џихадистите се уапсени во брза акција покрај театарот „Ла Фенис“ околу четири часот наутро, во координирана операција на полицијата и карабинерите. Сите троја имале важечка дозвола за престој во Италија.
Во тек се и претреси на 12 локации, од кој 10 во центарот на Венеција, една во Тревизо и Местре. До апсењето дошло после оспежни истраги на антитерористичките единици, кој откриле терористичка цел.

„ Кориеро дел Венто“ јавува дека џихадистите од Косово планирале да го дигнат во воздух најпознатиот и најстар мост во Венеција, Риалто, кој е изграден дури уште од 1591 година. Истотака весникот јавува дека се уапсени: Фисник Бекај (24) од Тревизо, Дејл Хазирај(25) и Арјан Бабај(27) од Венеција каде работеле како келнери.

 

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави