fbpx
16.8 C
Skopje

Штајнмаер повикува на посилно лидерство помеѓу Франција и Германија во ЕУ

АКТУЕЛНО

Ново избраниот германски претседател Франк Валтер Штајнмаер денеска се заложуваше за посилна врска помѓу француско- германското лидерство во Европската унија, со цел да се осигура иднината на ЕУ, денот после покренувањето на процесот на Британија за излез од ЕУ.

Штајнмаер во заедничка изјава со францускиот претседател Франсоа Оланд во текот на посетата на Париз рече дека Германија и Франциска сакале ние или не морат да ја прифатат одговорноста за остварување на надеж на Европјаните.

„ Мило ми е што Германците и Французите се спремни да продолжат напред соединиети една со друга“, додаде германскиот претседател. Оланд пак предупреди на „замката национализам“ во Европа и повика членките на ЕУ да покажат поголема солидарност.

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -