15.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Еди Рама со коментар за ситуацијата во Македонија

Албанските претседател Еди Рама во интервју за швајцарските медиуми зборуваше и за состојбата во Македонија и политичката криза во нашата земја.

„Состојбата во Македонија е загрижувачка и наскоро би можела да излезе од контрола бидејќи претседателот на државата одбива да го даде мандатот за формирање влада во која би учествувале и партии на локални Албанци“, изјави Рама.

Во Македонија често Рама е обвинуван дека се меша во внатрешната политика, на што претседателот на соседна Албанија исто така имаше одговор.

„Албанија е единствена држава од регионот која не го негира македонскиот јазик и македонскиот идентитет и никогаш не го довела во прашање името на државата“, заклучува Рама.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави