12.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Ѓорге Иванов упати честитка до новоизбраниот претседател на Србија, Александар Вучиќ

Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов денеска упати честитка до новоизбраниот претседател на Република Србија.

„Ми претставува особена чест и големо задоволство, во името на граѓаните на Република Македонија и во мое лично име, да Ви упатам искрени честитки по повод Вашиот избор за претседател на Република Србија, како и да Ви посакам многу успех во извршувањето на оваа одговорна функција, стои во честитката.

Градењето добрососедски односи, регионалната стабилност и соработката, интегрирањето во Европската унија се областите кои претставуваат приоритет за Република Македонија. Верувам во заемната подготвеност за блиска соработка со Вас на овој план, за доброто на двете држави и народи. Традиционалното пријателство, историските и особено меѓучовечките врски се огромен потенцијал што треба со заеднички напори да го ставиме во функција на зајакнување на меѓусебната доверба и интензивирање на севкупната соработка“, се вели во честитката на Иванов.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави