11.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Изборите завршија, па започнаа протести во Србија

Синоќа завршија претседателските избори во Србија, а веќе денес стотина граѓани излегоа на улиците во Белград и Нови Сад да изразат незадоволство од резултатите.

Протестот кој се организирал преку социјалните мрежи е пред се поттикнат од млади луѓе, кои неколку часови го блокирале и движењето низ главниот град на нашиот северен сосед.

Масата скандирала против Александар Вучиќ, актуелниот премиер и новоизбран претседател на државата. Кој е официјалниот организатор на протестите не е познато.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави