15.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

ВИДЕО: Напаѓачот во Русија имал 23 години, загинаа 14 лица

Во синоќешниот терористички напад во Русија, според најновите информации загинаа 14 лица, информација која ја потврди министерката за здравство Вероника Скворцова.

На лице место загинале 11 лица, едно додека било на пат кон болница во амбулантно возило, додека две лица починале во болницата.

Осомничен за нападот е 23-годишниот Акбаршон Џалилов кој е руски државјанин роден во Киргистан. Осомничениот бомбата во метро ја внел со својот ранец.

Иако претходно беше осомничен и Максим Аришев од Казахстан, од страна на руските медиуми, тоа брзо беше демантирано од службите на државата кои порачаа дека до овој момент единствен осомнечен е Џалилов.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави