fbpx
36.8 C
Skopje

Во напад со „токсичен гас“ во Сирија убиени се 35 цивили

АКТУЕЛНО

Најмалку 35 цивили, меѓу кои има и деца, загинале во амеркианскиот напад со „токсичен гас“ од воздух во северозападна Сирија.

Ова го соопшти и Опсерваторијата за човекови права. Цивилите се задушиле во Кан Шеикун, провинција Идлеб.

Опозициската сириска Опсерваторија немала информација за каков гас се работи, но бараат детална истрага за овој напад. На социјалните мрежи се објавени фотографии на кои се гледаат телата на жртвите после нападот. На тие фотографии исто така се гледаат и телата на децата.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -