fbpx
29.8 C
Skopje

Роналдињо: Имав можност да потпишам со Манчeстер Јунајтед и да играм во најмоќната лига во светот

АКТУЕЛНО

Поранешниот најдобар фудбалер на светот и  бразилски „маѓионичар“ Роналдињо пред некој ден даде интересна изјава поврзана со англискиот великан Манчестер Јунајтед. И за тоа како тој бил блиску до потипс со „црвените ѓаволи“ но во последен момент се одлучил да Барселона.

„Да, можев да потпишам со друг клуб, но преминав во Барселона поради големото пријателство со Сандро Росел. Можев да заиграм на „Олд Трафорд“. Бев член на Бразил кој пред таа година беше светски шампион и имав отворена врата во многу клубови. Сепак, кога ме побара Сандро не размислував многу и заминав за Барселона. Не жалам што не заиграв во Премиер лигата, но можеше да биде посебно чувство, бидејќи се работи за една од најмоќните лиги на светот“, изјави Роналдињо.

Роналдињо на стариот континент пристигна во 2001 кога потпиша со ПСЖ, потоа пет години го носеше дресот на Барселона, а потоа и на Милан пред да се врати во својата татковина каде играше активен фудбал до 2015.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -