fbpx
15.8 C
Skopje

Мекејн: Русите се подеднакво лоши како Асад

АКТУЕЛНО

Русите се подеднакво лоши како и Башар ал Асад, изјави американскиот сенатор Џон Мекејн во интервју за CNN.

„ Тие се подеднакво лоши како Башар ал Асад. Им помогнаа со буре-бомбите! Руските борбени авиони со оружје од висока прицезност се оние кој ја целеа болницата во Алепо. Тие испратија и дронови, ја идентификуваа болницата и ја целеа“, одговори американскиот сенатор на прашањето дали веруваат дека Русија знаела за хемискиот напад во кој наводно го сторил Асад.

САД испалија преку десет крстоносни ракети на сириската воздухопловна база во која е забележан голем број на жртви.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -