fbpx
15.8 C
Skopje

Египет прогласи вонредна состојба

АКТУЕЛНО

Најавите се остварија, претседателот на Египет, Абдул Фатах ал-Сиси прогласни вонредна состојба која ќе трае три месеци, по нападите во коптски црвки каде загинаа најмалку 45 луѓе.

Воените сили се распоредени ширум земјата, а тоа е одговор на два одделни напади на терористичката организација Исламска држава, која ја презеде одговорноста за нападот на цркивте Свети Марко во Александрија и Свети Ѓорѓија во Тант.

Претседателот Ал Сиси во обраќањето до нацијата порача и дека другите земји посакуваат да предизвикаат нестабилност во Египет, но не посочи за кои земји станува збор.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -