fbpx
15.8 C
Skopje

Ѓорческа падна на последната пречка за влез на ВТА турнир

АКТУЕЛНО

Македонската тенсиерка Лина Ѓорческа утрово загуби во третото квалификациско коло на ВТА турнирот во Биел Биене во Швајцарија што се игра за награден фонд од 250.000 долари.

Таа загуби во два сета 6:3 и 6:2 во гемови од првата носителка во квалификациите Александра Саснович од Белорусија (108. место на ВТА листа). Ѓорческа за настапот во трите квалификациски меча ќе добие 14 поени.

Нашата тенисерка не го заврши настапот на овој турнир бидејќи во конкуренција на двојки заедно со Анастасија Комардина од Русија ќе играат во конкуреница на двојки.

Нивни противнички им се носителките број 4, Елисе Мертенс (Белгија) и Хетер Вотсон (Велика Британија).

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -