fbpx
2.8 C
Skopje

ВИДЕО: Дизајниран летачки автомобил

АКТУЕЛНО

Изреалската компанија „Урбан Аеронаутис“ по 15 години работа и истражување, конечно најави дека ќе ја прикаже новата идеологија, односно дрон за луѓе кој тежи околу 1.5000 килограми.

Според најавите, овој летачки автомобил би требало да се појави на пазарот во 2020 година. Како што пишува „Ројтерс“, името на овој дрон ќе биде „Корморант“, вреди околу 14 милиони американски долари и може да пренесе 500 килограми тежина со брзина од 185 километри на час.

„Само замислете дека има поставено бомба во градот или нешто слично, а веднаш потоа ова возило управувано од земјата може да дојде и да го реши проблемот“, изјави Раф Жоел, претставник на компанијата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -