fbpx
19.8 C
Skopje

Американскиот генерал Гваер во посета на Македонија, заеднички вежби со АРМ на Криволак

АКТУЕЛНО

Денес во посета на Македонија се наоѓа заменик команданто на Копнените сили на САД за Европа, генерал-мајор Тимоти Мек Гваер, кој пристигна на покана од началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски.

Гваер оствари средба и со министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски каде се разговарало за повеќе точки, меѓу кои и одржување на заеднички вежби помеѓу компените сили на САД и АРМ на полигонот во Криволак.

Разговор имало и околу придонесот на АРМ во мировните мисии, како и идните планови за тоа каде би била ангажирана дел од нашата Армија во идните мисии на Обединетите нации.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -