fbpx
29.8 C
Skopje

Бактерија пронајдена во пилешкото месо на „Перутнина Птуј“: АХВ ги смирува страстите

АКТУЕЛНО

Во Хрватска од продажба се повлечени производите од пилешко месо на фабриката „Перутнина Птуј“, откако било докажано дека има присуство на Бактеријата салмонела.

Бактеријата била пронајдена во пилешки гради со коска без кожа произведени од Перутнина Птуј ПИПО со дата на производство од 29 март оваа година и тежина од 674 грама.

Сепак, во Македонија нема простор за паника, а тоа го соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) кои порачаа дека е направена контрола од дежурните инспекциски тимови и е утврдено дека овој производ не се пласира на македонскиот пазар.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -