fbpx
28.8 C
Skopje

ЕК инсистира Турција да ги испита сомневањата околу референдумот

АКТУЕЛНО

Европската комисија ја повика Турција да ги испита “можните неправилности” за време на референдумот од неделата, дозволувајќи нови и проширени овластувања на претседателот Реџеп Таип Ердоган.

“Ги повикуваме турските власти да ги размислат следните дејствија внимателно и да го следат најширокиот можен национален консензус по референдумот”, изјави портпаролот на Европската комисија Маргаритис Схинас.

Во реакцијата, ЕК ги повикува властите да одржат транспраентна истрага за можните неправилности откриени од набљудувачите.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -