fbpx
16.8 C
Skopje

Британскиот парламент ќе биде распуштен на 2 мај

АКТУЕЛНО

Лидерот на Долниот дом (Домот на општините) на парламентот на Велика Британија Дејвид Лидингтон изјави дека во врска со предлогот на премиерот Тереза ​​Меј да се одржат предвремени парламентарни избори во земјата, Парламентот е подготвен да се распушти на 2 мај, пишува The Guardian

Распуштањето на Парламентот ќе се случи по полноќ на 3 мај. Во пракса тоа значи дека ќе се случи во текот на ноќта на 2 мај “, потврди Лидингтон.

Претходно денеска Тереза ​​Меј соопшти дека назначи датум за парламентарни избори во Велика Британија. Датумот е 8 јуни.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -