fbpx
36.8 C
Skopje

Трамп го потпиша указот „Купувај американски производи – вработувај Американци“

АКТУЕЛНО

Претседателот на САД Доналд Трамп потпиша указ, наречен „Купувај американски производи, вработувај Американци“. Тоа се случи за време на неговата посета во седиштето на производителот Snap-on Inc во Кеноша, Винсконсин.

За време на церемонијата, тој рече дека на овој начин на прво место ќе биде поставена Америка, ќе бидат заштитени нејзините граѓани и нивните работни места. Оваа негова одлука, Трамп ја соопшти многу порано.

Декретот предвидува промени во визната програма да привлекува висококвалификувани работници.

Според Белата куќа програмата во моментов влијае највеќе на правата на американските работници.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -