fbpx
16.8 C
Skopje

Прво ѕвоно за 44. парламент во Бугарија

АКТУЕЛНО

Новиот 44. парламент во Бугарија денеска започнува со работа.

Избраните 240. пратеници ќе дадат заклетва на свечената седница што се свика со указот на претседателот Румен Радев по оддржувањето на предвремените парламентарни избори на 26. март.

Пет партии влегоа во парламентот – ГЕРБ, БСП, Обединетите патриоти (ВМРО, НФСБ и „Атака“), ДПС и „Волја“.

Во новиот парламент пратеник ќе биде и 29. годишниот фудбалски судија Стефан Апостолов.

Од ГЕРБ за претседател на Собранието го предложија Димитар Главчев.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -