fbpx
19.8 C
Skopje

Димитар Главчев избран за нов претседател на Собранието на Република Бугарија

АКТУЕЛНО

Димитар Главчев од ГЕРБ беше избран за претседател на 44-тиот парламент денес. Предлогот беше поддржан од 157 пратеници. Други 81 пратеници сепак беа воздржани. “

„Сметаме дека ова е една достојна кандидатура, од која може да бидат задоволни сите парламентарни групи”, изјави Цветан Цветанов од собраниската говорница и прочита кратка биографија на Главчев.

Партијата Герб освои 95. пратенички мандати од вкупно 240. пратенички места, а нејзиниот челник Бојко би станал премиер по третпат.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -