fbpx
24.8 C
Skopje

ВМРО-ДПМНЕ со реакција на прес-конференцијата на Дејан Павлески

АКТУЕЛНО

„Да не се плашеше СДС од сопствениот народ, локални избори заедно со нови предвремени парламентарни избори ќе имаше во првата половина на мај.

Да не му беше на СДС поважна Тиранската Платформа и континуираното провоцирање на кризи, граѓаните ќе гласаа согласно законот на 7-ми или на 14-ти мај, односно за две недели од сега.

Аболицираниот криминалец Зоран Заев одлучи дека му е поважно да формира Влада врз темелите на Тиранската Платформа, за да се спаси себеси и останатите од раководството на СДС од кривична одговорност.

Затоа Заев упорно одбива било какво решение кое води кон излез од кризата, се обидува да ја блокира државата и бега од избори.

ВМРО-ДПМНЕ го повикува СДС да собере храброст и да излезе на локални избори кои би се одржале на ист трошок, заедно со предвремените парламентарни избори.

Граѓаните мора да добијат шанса да се произнесат околу намерите на Заев да воведе двојазичност на територија на цела Македонија, да воведе двојазични банкноти, да ги промени грбот, знамето, химната и името на државата и да спроведе федерализација или кантонизација, онака како што ветуваше во Швајцарија.

Затоа граѓаните секој ден се се’ помасовно на улица“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес конференцијата на Дејан Павлески.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -