fbpx
28.8 C
Skopje

2 % е разликата помеѓу Макрон и Ле Пен на претседателските избори во Франција

АКТУЕЛНО

2 % е разликата меѓу Емануел Макрон и Марин Ле Пен на претседателските избори во Франција. Двајцата водат во претседателската трка, покажуваат првичните податоци.

Од соопштението станува јасно дека кон средината на изборниот ден Макрон добива 24 % од гласовите, а Ле Пен 22 %. После нив е Франсоа Фијон, кој добива 22, 5 % од поддршката на гласачите, а Жан Лук Меланшон ужива други 18 %.

Гласањето заврши во 19:00 часот. Се очекува официјални податоци да бидат објавени непосредно пред полноќ. За претседателската функција во трка се 11 кандидати.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -