fbpx
28.8 C
Skopje

Жена астронаут постави нов рекорд во најдолго поминато време во вселената

АКТУЕЛНО

Астронаутот Пејги Ватсон го надмина досегашниот рекорд за поминати најмногу денови во вселената, кој претходно беше поставен од американскиот астронаут Џеф Вилјамс од 534 денови.

Таа моментално го држи рекордот за најголема прошетка во вселената изведена од страна на жена астронаут и е првата жена која два пати командувала со Меѓународната вселенска станица.

Според најавите, Вајтсон ќе биде повикана во Белата куќа од американскиот претседател Доналд Трамп и неговата ќерка Иванка за да и честитаат за постигнатиот рекорд.

Со нејзините 57 години Пеги е и најстарата жена астронаут која оди во вселената.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -