35.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

САД ја почна доставата на делови за THAAD во Јужна Кореја

Американската армија почна со достава на деловите за противракетниот систем THAAD во Јужна Кореја. На поранешното голф игралиште во областа Сонџу, во јужниот дел на земјата пристигнаа шест камиони со опрема за системот.
Вашингтон и Сеул објавија на 7 март дека почнуваат распоредување на системот, поради заканата од режимот во Пјонгјанг, кој не се откажува од својата политика на провокации со ракетни тестирања.
Во меѓувреме Кина пушти по вода втор носач на авиони. Тој е кинеско производство, направен по прототип на советски воен брод. Кина го воведе на вооружување во морнарицата во 2012 година.

поврзани објави

Последни објави