fbpx
16.8 C
Skopje

Рамуш Харадинај на слобода – Вучиќ свика итна седница на Владата

АКТУЕЛНО

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ свика итна седница на Владата по одлуката на францускиот суд за ослободување на поранешниот премиер на Косово и лидер на Ослободителната војска на Косово (ОВК) Рамуш Харадинај, пишува српскиот весник „Блиц“.

Беград побара Харадинај да биде екстрадиран во Србија, со цел да биде суден по обвиненијата за воени злосторства за време на косовскиот конфликт во 1998-1999 година.

Србија нема право да поднесе жалба за одлуката на Алепацискиот сад во Франција.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -