fbpx
33.8 C
Skopje

Северна Кореја максимално го зајакнува својот нуклеарен арсенал

АКТУЕЛНО

Северна Кореја планира „максимално да го зајакне својот нуклеарен потенцијал“, изјави претставник на севернокорејското Министерство за надворешни работи.

Според него, Пјонгјанг „постојано ќе презема мерки за зајакнување на нуклеарниот арсенал по одлука на лидерот Ким Џонг-ун“.

Тој истакна дека тоа е поврзано со критичната ситуација на Корејскиот полуостров „поради американско-јужнокорејските воени вежби кои се насочени против Северна Кореја“.

„Никогаш досега агресивната хисетрија на САД не била толку разгорена, а ситуацијата на полуостровот не била толку блиску до војна“, наведува севернокорејскиот дипломат.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -