fbpx
16.8 C
Skopje

Грција воведува нови мерки за штедење

АКТУЕЛНО

Грција и нејзините меѓународни кредитори постигнаа согласност за воведување на нова серија мерки за штедење во земјата, кои ќе го отворат патот за дополнителна финансиска помош за земјата.
„Имаме бел чад“, изјави во етерот на грчката држателевизија, министерот за финансии Евклидис Цакалотос. Во моментов, сепак се уште нема потврда од страна на меѓународните кредитори на Атина. Како што објавија грчките медиуми – станува збор за доделување на уште 3,6 милијарди евра. Во замена Владата се согласи да ги намали пензиите до 18%, почнувајќи од 1 јануари 2019 година

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -