fbpx
28.8 C
Skopje

Принцот Филип се откажува од кралските обврски

АКТУЕЛНО

Војводата од Единбург, принцот Филип, сопруг на британската кралица Елизабета Втора, најави дека наесен се повлекува од сите кралски задолженија.

„Одлуката сам ја донесе принцот Филип и поддршка за тоа доби од кралицата Елизабета“, изјави портпаролот на Бакингемската палата.

Принцот Филип следниот месец ќе наполни 96 години, а минатата година имаше 110 денови исполнети со обврски.

Тој е член, покровител или претседател на повеќе од 780 организации и ќе продолжи со соработката со нив, но „нема повеќе да игра активна улога со исполнување обврски“, соопшти палатата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -