fbpx
28.8 C
Skopje

Каракачанов: Бугарската младина треба да биде воспитана во духот на патриотизмот и подготвеност да се брани татковината

АКТУЕЛНО

Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов останува приврзаник на воведувањето на сет воена служба. “Во програмата за управување на владата, која е предводена од страна на господин Борисов е запишано: воена обука во училиштата, доброволната служба и развој на проекти поврзани со воена служба. Јас сум нејзин приврзаник, бидејќи сметам дека е потребно бугарската младина да биде подготвена и воспитана во духот на патриотизмот и на подготвеност да се брани татковината “, изјави Каракачанов пред парадата по повод Ѓурѓовден пред Нова телевизија.

Како приоритети Каракачанов посочи дека ќе има ново вооружување, модернизација на оружјето, да се зголеми борбената готвеност.

Потребни се нови чекори и во социјалната сфера – платата, социјалните бенефиции, изјави Каракачанов.

„Се чувствувам многу добро како министер. Сфаќам дека откако поминуваат празниците навлегуваме и ги гледаме реалните проблеми на бугарската армија“, додаде тој.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -