fbpx
15.8 C
Skopje

Меркел: Нато не треба да го прекине дијалогот со Русија

АКТУЕЛНО

НАТО треба да покаже подготвеност за одбрана, но не и да го прекине дијалогот со Русија. Ова го изјави германскиот канцелар Ангела Меркел во неделното обраќање објавено на сајтот на владата. “Мислам дека имаме потреба од билатерален пристап – од една страна да покажеме сила, а од друга треба постојано да демонстрираме подготвеност за дијалог. Изберете го вистинскиот пат”, рече таа.

Таа исто така изјави дека најдобриот начин за борба против “Исламска држава” е создавање на коалиции.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -