fbpx
19.8 C
Skopje

Трагедија во Кина: Најмалку 18 загинаа при истекување на гас во рудник

АКТУЕЛНО

Најмалку 18 рудари загинаа како последица на труење од истекување на гас во рудник за јаглен во централниот дел на Кина.

Како што јавија кинеските медиуми, месреќата се случила во провинцијата Хунан.

Во време на инцидентот во рудникот имало ушет 37 рудари, кои се на време спасени и хоспитализирани.

Кинеската полиција приведе неколку лица во рамките на истрагата за случајот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -