fbpx
17.8 C
Skopje

Емануел Макрон е победник на претседателските избори во Франција

АКТУЕЛНО

Француското Министерство за внатрешни работи денеска ги соопшти конечните резултати од вчерашниот втор круг од претседателските избори, според кои, Еманеул Макрон освоил 66,1 отсто од гласовите, а Марин Ле Пен 33,9 проценти.

Како што јави дописникот на МИА од Париз, на овие избори е забележан и рекордно ниско излезност на избирачите од 74,56 отсто.

За Емануел Макрон гласаа 20.753.704 Французи, а за Марин Ле Пен 10.643.937 гласачи.

Над 12 милиони француски избирачи не го остварија своето гласчко право на вчерашнити избори, а од обие кои гласаа дури 4,07 милиони уфрлиле неважечко ливче или не се изјаснија за ниту еден од двајцата кандидати.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -