27.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Радев: Без Франција нема Европа

Го поздравувам Емануел Макрон за убедливата победа на претседателските избори. Без Франција нема Европа. Ова го напиша претседателот на Република Бугарија Румен Радев на официјалната ФБ страница.

“Гласањето на францускиот народ ја потврдува неговата приврзаност кон европските вредности: слобода, солидарност, единство во различноста и взаемни одговорности за општота иднина на Унијата“, пишува шефот на државата.

Убеден сум дека Франција избра претседател кој ќе работи за татковината со истата страст, со која таа го издигна, препозна и избра за свој водач “, пишува уште претседателот Румен Радев во социјалната мрежа.

поврзани објави

Последни објави