fbpx
17.8 C
Skopje

Меркел кажа „НЕ“ за турскиот референдум во Германија

АКТУЕЛНО

Германската канцеларка Ангела Меркел категорично го отфрли водењето на кампања за можен турски референдум за повторно воспоставување на смртната казна во Германија.

“Смртната казна е прашање кое е категрично одбиено. Зошто би било дозволено кога не сме обврзани на тоа? Нема да го правиме тоа“ изјавила Меркел.

Германската влада во петокот соопшти дека доколку Турција организира референдум за повторно воспоставување на смртната казна, Германија нема да дозволи да се води кампања и гласање на нејзина територија каде живеат 1,4 милиони турски гласачи.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -