fbpx
15.8 C
Skopje

ОСМАНИ ОД ДУИ: НИЕ НЕ ЈА ПРИЗНАВАМЕ КАКО НАША МАКЕДОНСКАТА ХИМНА

АКТУЕЛНО

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи  во емисија во регионалната тетовска телевизија Коха истакна дека тие не ја признаваат македонската химна.

„Ние стануваме пред албанската химна во секоја ситуација. Ние не ја признаваме како наша химната на Македонија затоа што не ја рефлектира албанската заедница тука во Македонија како втора по големина“, вели Османи.

Слични изјави претходно дадоа Зијадин Села од Алијансата на Албанците и Биљал Касами од БЕСА.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -