fbpx
28.8 C
Skopje

Британец ќе одговара за хуманитарната политика на ОН

АКТУЕЛНО

Генералниот секретар на ОН Антониo Гутереш го номинира Британецот Марк Лоукок како шеф на хуманитарните операции на Обединетите нации.

54-годишниот висок чиновник сега раководи со британската агенција за меѓународен развој. Тој ќе го замени Стивен О’Брајан што ја вршеше оваа функција во текот на две години.

ОН се соочуваат со најтешката хуманитарна криза. Четири земји се загрозени од масовен глад, а донаторите отежнуваат при финансирањето на нивните потреби.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -