11.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Крај на една фантастична кариера, Тина Мазе скијаше за последен пат!

Нема поубав крај од тоа кариерата да се заврши онаму каде што е почната. Токму словенечката скијачка Тина Мазе денеска на популарната ,,Златна Лисица” на патеката во Марибор на домашно тло ја заврши својата извонредна кариера.

Таа денеска настапи со реден број 34 и не успеа да ја заврши до крај првата трка иако имаше солидно време но резултатот беше во втор план бидејќи ова представуваше збогум од скијачките патеки за олимписката шампионка и освојувачка на големиот кристален глобус во Светксиот куп.Од светските првенства собра 10 медали од кој четири беа златни како и четирите олимписки медали(два златни и два сребрени).

Во 2013 таа го освои големиот кристален глобус како и малите глобуси во Супер Г,велеслалом и комбинации.Таа исто така влезе во историјата на женското скијање откако стана првата скијачка која календарската година ја заврши со над 1000 поени. Кариерата ја завршува на 33 годишна возраст.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави