fbpx
16.8 C
Skopje

Над 2. 500 полицајци ангажирани за антивладиниот протест во Тирана

АКТУЕЛНО

За безбедноста на денешниот голем антивладин протест во Тирана ќе бидат ангажирани повеќе од 2.500 членови на албанската полиција, објавија локалните медиуми. Дополнително ќе бидат мобилизирани и ангажирани специјалнате единици за брза реакција. За да се избегнат тензиите на демонстрациите, ќе има кордон од полицајци, главно поставени пред зградата на владата и другите државни институции.

“Утре ќе формираме нова република”, изјави вчера лидерот на опозициската албанска Демократска партија, Љуљзим Баша, повикувајќи на масовни протести.

Албанската полиција веќе ги финализра сите мерки и активности за обезбедување на парадата на ЛГБТ-заедницата, кој ќе се одржи два часа пред протестот на опозицијата на друго место.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -