fbpx
16.8 C
Skopje

Хилари Клинтон најави формирање на нова политичка партија

АКТУЕЛНО

Поранешниот кандидат за претседател на САД од Демократската партија и поранешен државен секретар Хилари Клинтон најави дека ќе формира нова политичка организација, поддржувајќи ги иницијативите кои таа самата ги бранеше за време на предизборната кампања и Борејќи се за создавање на “прогресивни вредности”.

Од изјавата на Клинтон на Twitter станува јасно дека новата организација ќе го носи називот Onward Together ( “Оттука натаму заедно”) и меѓу главните нејзини цели е да “ги охрабри луѓето да земаат повеќе активно учество во политичките процеси, да се организираат и дури да се кандидираат на изборите “. На официјалниот вебсајт се наведува дека со учеството во неа луѓето ќе се поттикнуваат за една “поправедна и посеопфатна Америка”.

По оценка на телевизискиот канал Fox News создавањето на Onward Together може да се толкува како “официјално враќање на Клинтон во политиката”,

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -