fbpx
25.8 C
Skopje

Истече мандатот на градоначалниците

АКТУЕЛНО

На полноќ истече мандатот на градоначалниците, кои од денеска ќе одат на работа, но ќе немаат право на потпис на документи, затоа што нивниот статус правно не е дефиниран.

Партиите вчера во Собранието начелно се договорија локалните избори да се одржат на 15 -ти октомври и да се измени изборниот законик. ВМРО – ДПМНЕ не учествуваше на координацијата кај собранискиот спикер Талат Џафери, но од партијата порачаа дека договорениот датум – 15 октомври –  е прифатлив.

Со оглед на тоа што има различни толкувања од професори или институции за тоа дали градоначалниците можат да продолжат да функционираат или не, ние како ЗЕЛС за да бидеме сигурни и да нема подделеност, бараме од Парламентот што побргу да се состане и да ги донесе измените на законот за избори и законот за локална самоуправа со што ќе се распишат следните локални избори, изјави вчера Коце Трајановск, претседател на ЗЕЛС.

Градоначалниците ги повикаа политичките партии да најдат решение за локалните избори и порачаа мандатот на Владата да не игра улога во мандатот на локалните власти.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -