fbpx
15.8 C
Skopje

Жерновски со честитка до Заев: Kонечно Македонија ќе може да тргне во правилна насока

АКТУЕЛНО

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, веднаш по доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев од Ѓорге Иванов напиша дека следен чекор е формирање нова Влада и конечно ќе може Македонија да тргне во правилна насока.

Еве што напиша Жерновски:

Зрно по зрно – погача.

Убава македонска изрека, која најдобро ја опишува стратегијата на Заев во последните две години. За некои, опозицијата делуваше премногу меко и премногу бавно, но факт е дека овој пристап даде резултати, притоа задржувајќи го мирот и стабилноста во земјата.

Му честитам на Зоран Заев за истрајноста, доследноста и мудроста која ја покажа.

Сега преостанува уште само еден чекор, формирање на Влада, која сум сигурен дека ќе се случи и конечно ќе може Македонија да тргне во правилна насока.

Но, сакам да кажам уште нешто за Ѓорѓе Иванов. Никако и никогаш не треба да му се заборави штетата и срамот кој тој и’ го приреди на Македонија. Покрај ова, верувам дека тој е подготвен на уште нови срамни епизоди со цел блокирање на процесот на нормализација. Допрва ни претстојат уште политички битки, важно е да се продолжи со истата смиреност и мудрост.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -