fbpx
17.8 C
Skopje

Над 100 000 луѓе ќе протестираат против Трамп

АКТУЕЛНО

Над 100 000 луѓе се очекува да излезат на протест против американскиот претседател Доналд Трамп за време на неговата посета во Брисел следната недела. “Трамп не е добредојден” ќе биде слоганoт на демонстрацијата, која ќе се одржи на 24 мај во Брисел , известија од локалната полиција.

Постојат индикации дека во протестот ќе се вклучат претставници на меѓународните организации “Оксфам” и “Амнести интернешнал”, на локалните сојузи, како и на левичарските партии во земјата. Иако протестите се најавени како „мирни“ сепак полицијата се плаши дека ќе има судири. Причината е најавеното присуство на одредена група демонстранти од Германија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -