fbpx
36.8 C
Skopje

ДОМ со двајца пратеници во рамки на парламентарното мнозинство – Се враќа Лиле!

АКТУЕЛНО

По формирањето на новата влада, во собраниските клупи ќе седнат шестмина нови пратеници, поради тоа што шестима избрани пратеници ќе влезат во извршната власт, па нивната функција во парламентот автоматски прекинува.

Еден од новите пратеници е претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, која на последните парламентарни избори беше на 11-тото место на пратеничката листа во првата изборна единица, на која коалицијата на СДСМ освои 10 пратенички мандати.

Но, со тоа што вториот и третиот на листата, Дамјан Манчевски и Рената Десковска, влегуваат во извршната власт како министри за транспорт и врски, односно за образование и наука, во парламентот влегуваат следните на листата, а тоа се Попоска и Никица Корубин од ЛДП.

Од оваа партија уште пратеник е и Маја Морачанин, која беше на четврто место на пратеничката листа во втората изборна единица, предводена од Оливер Спасовски, така што сега ДОМ има двајца пратеници во рамки на парламентарното мнозинство од 62 пратеници.

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -