fbpx
17.8 C
Skopje

Трамп: Потребна е остра проверка на лицата кои влегуваат во САД за да остане државата безбедна

АКТУЕЛНО

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно денеска се заложи за остра проверка на лица кои влегуваат во САД за да остане државата безбедна.

Трамп го критикуваше Министерството за правда кои побараа од Врховниот суд да ја преиспита како што рече, „разводнетата, политички коректна“ верзија за забрана за влез во САД на државјани од седум муслимански земји, а не онаа првата што ја потпиша во март.

Двете уредби се блокирани од пониски судови во САД.

Министерството за правда треба да остане на оригиналната забрана за патување, а не разводнетата, политички коректна верзија што е подметната до Врховниот суд,“ напиша Трамп на Твитер

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -