fbpx
9.8 C
Skopje

Лавров: САД е опседнат со идејата повторно да загосподари со Балканот

АКТУЕЛНО

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров смета дека САД и некои други западни земји се опседнати со идејата уште еднаш да загосподарат со Балканот.

ЕУ има некои планови во тој поглед. Преговарачките процеси се во тек, а тука се вклучени Србија, заедно со Косово, Македонија и Црна Гора. Тоа е природно бидејќи географската положба предвидува заеднички механизми, заеднички простор и пазар, но се надеваме дека во иднина тој економски простор ќе го бара и останатиот дел на Евроазија,“ нагласи шефот на руската дипломатија

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -