fbpx
9.8 C
Skopje

Премиерот Заев отвори уште едно поле за соработка на Македонија со Бугарија – енергетиката, двете влади најавуваат златно поглавје во односите!

АКТУЕЛНО

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владината делегација во Софија, денеска се сретна со Теменушка Петкова, министерка за енергетика на Република Бугарија и претставници на Бугарската асоцијација за гас.

Енергетиката е една од важните области за соработка за којашто има интерес од владите на двете земји да ја развиваат.

На средбата е изразена подготвеност за заеднички проекти за што ќе бидат аплицирани пред ЕУ фондовите.

Во наредните седмици Македонија и Бугарија ќе договараат меморандум за развој на енергетиката.

На средбата, од посебно значење е посочена изградба на нов конектор помеѓу двата гасоводни системи.

Премиерот Заев, претходно, на брифингот со новинарите истакна дека Република Македонија и Република Бугарија со средбите на највисоко ниво, со премиерот Бојко Борисов и со претставници на владино и државно ниво во Софија, двете земји отвораат „ново златно поглавје” во меѓусебната соработка.

„Споделувањето заеднички културни вредности е само придобивка, и соработката меѓу Македонија и Бугарија ќе покаже како се унапредуваат добрососедски односи и се отвораат евро-атлантски перспективи и за Република Македонија, но и за регионот“, изјави на новинарскиот брифинг премиерот Заев, што помина со огромен медиумски интерес.

Премиерот Заев ја заокружи посетата на Бугарија со средба со претседателката на бугарската опозициска партија БСП, Корнелија Нинова, којашто исто така ги поддржа реформските процеси и евро-атлантските аспирации на Македонија

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -