fbpx
-4.2 C
Skopje

Анкета на Брима галуп: Заев со поголем рејтинг од Груевски за 4,7 отсто

АКТУЕЛНО

Истражувањата на Брима галуп направени по изборот на владата покажуваат значајни промени во однос на рејтингот на политичарите и политичките партии.

За прв пат после подолга пауза СДСМ води со 22,4% пред ВМРО-ДПМНЕ кои ги поддржуваат 19,8 отсто од граѓаните.

Во сегментот на етничките Македонци, ДПМНЕ има предност од 0,9%, но во вкупниот електорат СДСМ има предност од 2,6% поради што владејачката партија е поддржана од 6,3% од етничките Албанци.

Во поглед на индивидуалниот рејтинг, актуелниот премиер, Зоран Заев води со 17,7% пред претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за кого се определиле 13%

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -