fbpx
8.8 C
Skopje

Средба Трамп – Мун: Потребно е зацврстување на воениот сојуз меѓу Вашингтон и Сеул

АКТУЕЛНО

Американскиот претседтаел Доланд Трамп се сретна за првпат со новиот јужнокорејски претседател Мун Џае-ин, јави Јонхап.

Двајцата разговарале синоќа во Белата куќа, но официјалниот дел од средбата е денеска.

Трамп и Мун синоќа разговарале за проблемот со Северна Кореја со посебен акцент на зацврстувањето на воениот сојуз меѓу Вашингтон и Сеул како и економски прашања. Прес-секретарот на јужнокорејскиот претседател го оквалификува вчерашниот разговор како отворен и сериозен.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -