fbpx
-4.2 C
Skopje

Германија ги легализираше хомосексуалните бракови

АКТУЕЛНО

Германските пратеници изгласаа легализација на истополови бракови овозможување на геј и лезбиските парови и им дадоа целосни права, вклучително и посвојување.

Норберт Ламерт, претседател на Парламентот, рече дека 393 пратеници гласале „за“, додека „против“ биле 226, а четворица воздржани.

Канцеларката Ангела Меркел изјави дека гласала „против“ бидејќи таа верува дека бракот е за маж и жена, и дека изборот е личен, но рече дека се надева оти резултатот од гласањето ќе води кон поголем социјален мир.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -