fbpx
9.8 C
Skopje

Милионските трансфери во фудбалот од Бернабе Ферејра до Погба (Галерија)

АКТУЕЛНО

  1. Бернабе Ферејра– Од Тигре во Ривер Плата за 23 000 фунти во 30-те години на XX век (1,441000 фунти денес.
  2. Јохан Кројф– Во 1973, од Ајакс во Барселона за 922000 фунти (1,115000 денес).
  3. Диего Армандо Марадона– Во 1984 од Барселона во Наполи за 5,000,000 фунти (15,500,000 денес).

4. Жан Пиер Папен– Во 1992 г. од Олимпик Марсеј во Милан за 10,000,000 фунти (19,700,000 денес).

5. Алан Шиерер– Во 1996 од Блекбурн во Њукасл за 15,000,000 фунти (26,550,000 денес).

6. Денилсон– Во 1998 г. од Сао Паоло во Бетис за 21,500,000 фунти (35,910,000 денес).

7. Луис Фиго– 2000 г. од Барселона во Реал Мадрид за 37,000,000 фунти (58,830,000 денес).

8. Зинедин Зидан– Во 2001 од Јувентус во Реал Мадрид за 46,600,000 фунти (72,300,000 денес).

9. Рикардо Кака– Во 2009 од Милан во Реал Мадрид за 56,000,000 фунти (68,880,000 денес).

10. Кристијано Роналдо– Во 2009 од Манчестер Јунајтед во Реал Мадрид за 80,000,000 фунти (98,400,000 денес).

11. Гарет Бејл– Во 2013 од Тотенхем во Реал Мадрид за 86,000,000 фунти (92,880,000 денес).

12. Пол Погба– Во 2016 од Јувентус во Манчестер Јунајтед за 89,000,000 фунти (90,780,000 денес)

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -